Oddział Warszawski

Artykuły

Projekt Erasmus+ „ Best practice in Equine Facilitated Interventions – Education” 

 

W dniach 26 – 28.07.2022 odbyło się ostatnie międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „ Best practice in Equine Facilitated Interventions – Education” (2019-1 FI01-KA202-060805 ).

Partnerzy spotkali się w Krakowie, aby przygotować raport końcowy. Dyskutowano nad wpływem projektu na poszczególne organizacje oraz systemy szkoleń w krajach uczestniczących w projekcie. Omawiano sposoby rozpowszechniania projektu i jego rezultatów. Uczestnicy spotkania z satysfakcją stwierdzili, że pomimo szerzącej się w czasie trwania projektu pandemii zrealizowano wszystko co zostało zaplanowane. Raport końcowy projektu powinien ukazać się w październiku br. Nie możemy  doczekać się, aby podzielić się całą wiedzą z Wami. Dla PTHip uczestniczenie w tym projekcie było przywilejem. Dało możliwość uczenia się od innych fantastycznych organizacji. Dziękujemy Suomen Ratsastusterapeutit-SRT za zaproszenie. Chcielibyśmy również podziękować naszym partnerom projektu: Associazione Lapo, Festina Lente i Horses in Education and Therapy International (HETI) za dzielenie się ogromną wiedzą i doświadczeniem oraz za uczynienie tego projektu tak przyjemnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI Międzynarodowy Kongres HETI w –Dublinie „W poszukiwaniu równowagi“


X

W dniach 25-29.06.2018 w Dublinie odbył się XVI Międzynarodowy Kongres HETI. W spotkaniu udział wzięli hipoterapeuci z całego świata. Patronem  tego wydarzenia była Jej królewska Wysokość Księżniczka Anna. Od wielu lat jest Ona prezesem Stowarzyszenia Jeździectwa dla Niepełnosprawnych (RDA)

 

Dzień przed oficjalnym otwarciem kongresu odbyły sie 3 warsztaty:

1. Nauka z udziałem konia: dlaczego i jak to działa?

Prowadzenie: dr Jill Carey i Siofra Hayes Moriarty

Podczas warsztatu zaprezentowano metody związane z Equine Assisted Leaning (EAL).  Przedstawiono argumenty za tym, że konie mogą przyczyniać się do poprawy funkcjonowania społecznego i emocjonalnego człowieka.

2. Wprowadzenie do rekreacyjnej i psychoedukacyjnej woltyżerki

Prowadzacy:  Clodagh Carey, Meabh Corcoran, Kirstin O’Neill and Joey Magill

Podczas tych warsztatów uczestnicy poznali korzyści  płynące z zajęć woltyżerki dla młodzieży i nastolatków  z niepełnosprawnością i /lub z problemami emocjonalnymi, społecznymi czy problemami zachowania. Uczestnicy brali udział w  różnorodnych ćwiczeniach angażujących percepcję, równowage, koordynacje.

3. Naukowe podejście do ćwiczeń mających na celu utrzymanie zdrowego grzbietu u pracujących koni

Prowadząca: Karyn Jamieson

W trakcie tych warsztatów uczestnicy zapoznali sie z podstawami fizjologii koni, a w szczególności z trudnościami,  z jakimi boryka się wielu trenerów pracujących z końmi, a dotyczącymi problemów z grzbietem u koni. Uczestnicy poznali szereg praktycznych ćwiczeń, które mogą być wykonane podczas pracy z końmi.

26.06 . 2018 miała miejsce oficjalna ceremonia otwarcia Kongresu

Podczas tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokaz ras koni, występujących w  Irlandii.

Prowadzący ceremonię przedstawiał wprowadzane kolejno konie. Omawiał też miejsce koni w historii Irlandii. Mieliśmy okazję zobaczyć Connemara Pony, Irish Draft, Kerry Bog Ponies, konie gorącokrwiste i osły. Te ostatnie choć nie są rdzennie irlandzkie, występują tu od wielu lat! Widzieliśmy także  konie  po rehabilitacji, przekwalifikowane, i biorące dziś udział w nauce jazdy konnej dla osób z niepełnosprawnością oraz w hipoterapii. W przypadku tych ostatnich było to możliwe jedynie po intensywnym, długotrwałym i profesjonalnym treningu.

W trakcie ceremonii mieliśmy też okazję obejrzeć ekscytujący i porywający  występ uczniów ze szkoły specjalnej św. Augustyna. Zaprezentowali oni grę na tradycyjnych irlandzkich bebnach Bodhran

Organizatorzy Kongresu zaprosili też gości specjalnych. Ich wykładów mogliśmy wysłuchać podczas kolejnych dni kongresu. Byli to:

William Micklem „Wzmacniające podejście do coachingu“

Prace Williama obejmują wszystkie dyscypliny jeździeckie i edukację coachingową. Jego książka, The Complete Horse Riding Manual jest jednym z najlepiej sprzedających się na świecie podręczników jazdy konnej. Jego bezwędzidłowe ogłowie Micklem to bestseller na świecie. William jest członkiem British Horse Society i hodowcą dwóch koni olimpijskich, Mandiba i High Kingdom.

Martine Hausberger „Konie i aktywności z udziałem konia – utrzymanie ich dobrostanu i dobrej formy – wyzwania i rozwiązania“

Martine zajmuje się relacjami człowiek-koń i problemami dobrostanu koni.

ED Bracher

Od 2004 r. Ed jest dyrektorem wykonawczym Stowarzyszenia Jeździectwa dla Osób z Niepełnosprawnością – największej organizacji wolontariackiej w Wielkiej Brytanii, której celem jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości terapii  poprzez  jazdę konną i / lub powożenia.

Patrisia Pendy „Badania nad aktywnościami z udziałem konia“

Prace Patrisii opierają się na bio-behawioralnym podejściu do badania interakcji człowiek – zwierzęta i rozwoju człowieka. W swoich pracach mierzy efekty działań z udziałem zwierzęt w zmniejszaniu fizjologicznych konsekwencji stresu społecznego człowieka.

Konferencji towarzyszyły 3 warsztaty oraz liczne imprezy dające szansę na wzajemne poznanie się i wymianę doświadczeń.

1.Wprowadzenie do Clickertraining, jako metody pracy z koniem, bazującej na wzmocnieniach pozytywnych, Mary Concannon,The Clicker Center

Celem tego warsztatu było pokazanie, jak prowadzić trening koni w oparciu o wzmocnienia pozytywne. Mary pokazała jak pracować w zabawnej i pozytywnej atmosferze, zarówno dla koni jak i dla ludzi.

2.Co musimy wziąć pod uwagę przy doborze konia dla osoby ze specjalnymi potrzebami?  Lynne Munro, MSc MCSP RDAC

Uczestnicy tego warsztatu mieli okazję zapoznać się z tym, co należy wziąć pod uwagę przy doborze konia dla uczestnika hipoterapii czy terapeutycznej jazdy konnej. Omówiono ruch i sposób prowadzenia konia, sposoby asekuracji pacjenta, specjalistyczny sprzęt, jak również pokazano ciekawe gry i ćwiczenia.

3. Zastosowanie teorii uczenia się w treningu konia, Dr Orla Doherty, Animal Behaviour Clinic

Podczas tych warsztatów zaprezentowano zastosowanie teorii uczenia się w treningu z koniem.

Sesje wykładowe prowadzone były jednocześnie w 3-4 salach. Tematyka była niezwykle różnorodna. Czasami  więc trudno było zdecydować się, w której z nich wziąć udział.

Wśród prelegentów nie zabrakło polskich delegatów.  Nasi hipoterapeuci, członkowie PTHip zaprezentowali dwa wystąpienia:

  1. dr Magdalena Pikul (UJ, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dwudniakach) „Emotions and interaction in equitation, their determinants and functions” (Emocje i interakcja międzygatunkowa w jeździectwie – ich uwarunkowania i funkcje. )
  2.  Anna Strumińska i Joanna Dzwonkowska „The role of therapeutic riding in the education and upbringing of young people with intellectual disabilities”(Rola terapeutycznej jazdy konnej w kształceniu ustawicznym) (Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym HIPOTERAPIA).

Swoje wystąpienie miała też słowacka hipoterapeutka obecnie mieszkająca w Polsce Stana Tilesova-Rychlewska „Self-experience – a true innovation in education and training of equine therapists for their role” ( Doświadczanie na sobie…. najlepsza droga do stawania się terapeutą)

W trakcie tych trzech dni odbyły się dwa bardzo ważne spotkania przy okrągłym stole. Poruszono takie tematy jak:

I. Edukacja

Anne Rokka, Sanna Mattila-Rautiainen – President of HETI Federation

Dyskusj ta odbyła się na prośbę  niektórych członków HETI. Obejmowała dwa  tematy:
1) klaryfikacji w terminologii
2) edukacji w kontekście  aktywności z udziałem konia EAA oraz terapii z udziałem konia EAT

II. Psychoterapeutyczna interwencja w  terapii z udziałem konia EAT

Marilyn Sokolof USA Unbridled Therapy (nieokiełznana terapia)

Vera Horne National Association of Equine Therapy (Brazil)

Dyskusja poświęcona była różnicom w  podejściu  psychoterapeutycznym, wykorzystywanym przez specjalistów ds. zdrowia psychicznego na gruncie terapii z koniem.

Naszemu pobytowi towarzyszyły też inne atrakcje pozakonferencyjne. Miałyśmy okazję zapozania się z lokalną kuchnią, oraz z lokalną kulturą.

Uczestnictwo w Kongresie stwarza także możliwość bliższego poznania danego kraju. Podziwiania niezwykłej przyrody, urokliwych miasteczek czy ciekawych, znanych dotąd tylko z opowieści rzeźb.

Kolejny już XVII Międzynarodowy Kongres Hipoterapeutyczny  HETI odbędzie się 7-11 czerwca  2021 rok w Seulu w Korei Południowej. W imieniu organizatorów zapraszamy już dziś do Seulu!